List motywacyjny to drugi (zaraz po curriculum vitae) najważniejszy dokument w podaniu o pracę. Pozwala on dokładniej rozwinąć informacje, które zostały zawarte w CV. Dzięki niemu możesz pozwolić sobie na bardziej szczegółowy opis swoich umiejętności czy celów zawodowych, na co nie ma miejsca w CV. Ważne jest też, aby znalazła się w nim informacja, dlaczego zależy Ci na podjęciu pracy w danej firmie.
Nie zawsze pracodawca wymaga dołączenia listu motywacyjnego, jednak zdecydowanie warto zdecydować się na jego stworzenie. Może to znacząco wpłynąć na wynik rekrutacji. Informacja o konieczności dostarczenia go powinna znajdować się w podaniu o pracę. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się jak prawidłowo napisać profesjonalny i przekonujący list motywacyjny, a także znajdziesz przykładowe listy motywacyjne dla stanowiska.
Jak powinien wyglądać prawidłowo napisany list motywacyjny?
List motywacyjny, mimo iż jest nieco mniej formalnym dokumentem niż CV, powinien być napisany równie profesjonalnie. Musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy. Oto zasady, których warto się trzymać:
Rozpoczęcie
- Najważniejsze jest, aby Twój dokument miał strukturę listu. Dlatego na samym początku należy umieścić swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, numer kontaktowy oraz adres e-mail (zwróć uwagę, aby Twój adres e-mail wyglądał profesjonalnie – chyba zgodzisz się, że annanowak@gmail.com prezentuje się lepiej niż calineczka@gmail.com?).
- W prawym górnym rogu napisz miejscowość oraz datę.
- Zaadresuj list. Kontakt do adresata powinien znajdować się w ogłoszeniu o pracę – może to być dział HR firmy, kierownik lub dyrektor działu. Jeśli jednak nie wiesz, kto jest dokładnym adresatem, wystarczy, że wpiszesz nazwę oraz adres firmy.
- Koniecznie umieść zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo.
- Krótko zaznacz, na jakie stanowisko aplikujesz. Możesz to zrobić w ten sposób:
-
- W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w (miejsce zamieszczenia ogłoszenia) zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko (nazwa stanowiska).
- W nawiązaniu do oferty pracy, która ukazała się w (miejsce zamieszczenia ogłoszenia), dnia (data umieszczenia ogłoszenia) r., dotyczącej stanowiska (nazwa stanowiska), chciałbym przedstawić swoje CV i list motywacyjny.
- Jeśli posiadasz polecenie docenionego pracownika firmy, możesz o tym wspomnieć we wstępie. To zwiększy Twoją wiarygodność w oczach pracodawcy.
Rozwinięcie
- W rozwinięciu listu motywacyjnego zaprezentuj siebie jako idealnego kandydata na stanowisko, o które się ubiegasz. W tym miejscu opisz swoje umiejętności, kwalifikacje oraz cechy charakteru, które czynią Cię odpowiednią osobą do zatrudnienia. Zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem o pracę i dopasuj swoje kompetencje do wymagań w nim zawartych. Możesz napisać o swoich sukcesach zawodowych, podając konkretne przykłady korzyści, jakie przyniosły Twoje działania w poprzednich miejscach pracy:
- W ciągu roku zwiększyłem sprzedaż o ponad 30%. Moje wyniki przełożyły się na wyraźny wzrost liczby nowych klientów. Jestem przekonany, że moja wiedza i doświadczenie pomogą mi uzyskać równie dobre rezultaty w Państwa firmie.
- Następnym krokiem jest podkreślenie, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Udowodnij, że nie jest Ci obojętne, w którym zakładzie pracy zostaniesz zatrudniony. Napisz o swoich planach dotyczących kariery zawodowej w firmie, do której aplikujesz, a także o chęci rozwoju i nauki nowych rzeczy. Daj pracodawcy odczuć, że naprawdę zależy Ci na tej posadzie.
- Poniżej wykaż się wiedzą o firmie, co przedstawi Cię w pozytywnym świetle w oczach pracodawcy. Odnieś się do polityki przedsiębiorstwa i podkreśl, że jest bliska Twojej wizji pracy. Przytocz motto oraz wartości, jakimi kieruje się firma, podkreślając ich słuszność. To udowodni pracodawcy, że jesteś szczerze zainteresowany jego firmą i zgadzasz się z jej najważniejszymi założeniami – a to oznacza, że pasujesz do zespołu.
Zakończenie
- Na zakończenie zaznacz swoją gotowość do pracy i chęć osobistego spotkania. Podkreśl, że jesteś dyspozycyjny.
- Proszę o kontakt i wyznaczenie terminu spotkania, podczas którego będę miał szansę przekazać dodatkowe informacje dotyczące mojej kandydatury i zaprezentować się osobiście.
- Dodaj zwrot „z wyrazami szacunku” i podpisz się własnoręcznie.
Przykładowy list motywacyjny
Twój list motywacyjny jest gotowy! Aby podane wyżej informacje były dla Ciebie łatwiejsze do zrozumienia, zbierzemy to wszystko w jedną całość. Dla przykładu poniżej znajduje się gotowy list motywacyjny dla stanowiska.
List motywacyjny dla stanowiska kosmetologa
Anna Nowak Wrocław, 11 lipca 2023 r.
ul. Nowa 99/100
00-000 Wrocław
e-mail:abc@gmail.com
telefon: 000-000-000
Firma XYZ
Dział HR
ul. Jodłowa 5
00-000 Wrocław
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w (miejsce zamieszczenia ogłoszenia) zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko kosmetologa.
Jakie wartości i umiejętności wniosę do Państwa firmy?
Jako kosmetolog od lat specjalizuję się w dbaniu o dobro klienta. Jestem osobą empatyczną i ciepłą, dlatego łatwo przychodzi mi nawiązywanie bliskich relacji z klientami.
Jestem magistrem kosmetologii, dzięki czemu posiadam obszerną wiedzę dotyczącą dbania o skórę, a także zdrowego żywienia. Interesuje się tematyką samoakceptacji oraz psychologią, co pozwala mi na zrozumienie problemów klientów.
Dodatkowo ukończyłam wiele kursów, m.in.: stylizacji rzęs, brwi, paznokci, dzięki czemu jestem osobą wszechstronną w swoim zawodzie.
Bardzo zależy mi na zatrudnieniu w Państwa salonie, ponieważ wiem, że są Państwo profesjonalną firmą, stawiająca na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, dlatego wymagana jest znajomość zasad sterylizacji. Potrafię obsługiwać sterylizator i uważam, że jest to podstawowy sprzęt w salonie kosmetycznym.
Wiem także, że priorytetem w Państwa firmie jest zadowolenie klienta. Dla mnie również największą nagrodą jest uśmiech osoby, która opuszcza salon po wykonanej przeze mnie usłudze. Tak samo, jak Państwu – zależy mi na stałych klientach, dlatego chętnie buduję pozytywne relacje.
Liczę na możliwość spotkania osobistego podczas rozmowy rekrutacyjnej, aby zaprezentować Państwu wszystkie korzyści, które płyną z zatrudnienia mnie na stanowisku kosmetologa.
Z poważaniem,
Anna Nowak
Podsumowanie
Musisz zapamiętać kilka zasad, aby Twój list motywacyjny był profesjonalny:
- List motywacyjny powinien być spersonalizowany, tzn. skierowany do konkretnej osoby. Już w nagłówku określ, kto jest adresatem.
- Koniecznie zaznacz stanowisko, na które aplikujesz – po to, aby rekruter mógł łatwiej przypisać Cię do docelowego procesu rekrutacji.
- Bardzo ważne jest, abyś opowiedział, dlaczego zależy Ci właśnie na tej firmie. Opisz swoje cele zawodowe związane ze stanowiskiem. Możesz przetoczyć także motto i politykę firmy, jednocześnie podkreślając, że są one bliskie Twoim przekonaniom.
- Pamiętaj, aby Twój list motywacyjny był napisany na konkretne stanowisko, dlatego musisz dopasować się w nim do wymagań podanych w ogłoszeniu o pracę.
- W tym miejscu masz szansę na przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko. Wykorzystaj tę możliwość.
- Nie zapomnij, że jest to dokument formalny, dlatego zadbaj o jego prawidłową formę i wygląd.
- Zakończ list motywacyjny, podkreślając gotowość do pracy i chęć osobistego spotkania w celu lepszego przedstawienia swojej osoby.