Zawód programisty od pewnego czasu cieszy się znacznym zainteresowaniem. Uwagę przyciągają szczególnie wysokie zarobki i elastyczny tryb pracy. Jednak wynagrodzenie takiego pracownika zależy od wielu czynników, m.in. poziomu doświadczenia czy języka programowania. Jakich stawek można spodziewać się na różnych stanowiskach w IT?

Od czego zależą zarobki programistów?

Cały sektor IT dynamicznie rozwija się od dobrych kilku lat nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Idą za tym stosunkowo wysokie wynagrodzenia, które przykuwają uwagę coraz większej liczby osób. Jednak podczas przeglądania ofert pracy na stronie internetowej https://www.gowork.pl/praca/programista;st/warszawa;l lub innych podobnych portalach można zauważyć, że proponowane wynagrodzenia niekiedy znacznie się od siebie różnią. Poszczególne widełki płacowe mogą być uzależnione od:

 • Poziomu doświadczenia – wynagrodzenie pracownika wzrasta wraz z jego poziomem doświadczenia. Dotyczy to nie tylko sektora IT, ale i każdej innej branży. Specjalista w swojej dziedzinie będzie zarabiał znacznie więcej niż osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki na swojej ścieżce kariery.
 • Lokalizacji – ten czynnik związany jest z miejscem siedziby firmy, czyli miejscem zatrudnienia pracownika. W Polsce szacuje się, że programiści w większych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, zarabiają więcej niż ci w firmach z mniejszych miejscowości. Należy jednak pamiętać, że w branży IT największą popularnością cieszy się forma pracy zdalnej. Otwiera to wiele możliwości wykwalifikowanym specjalistom. Ze znajomością języka angielskiego mogą znaleźć zatrudnienie w zagranicznych firmach, gdzie stawki są zdecydowanie większe.
 • Rodzaju umowy – w przypadku programisty najczęstszym typem umowy jest UoP (umowa o pracę) lub B2B, nieco rzadziej umowa zlecenia. W związku z tym wynagrodzenie może być inne. Najwyższe stawki są na umowach B2B, jednak warto pamiętać, że jeśli chodzi o ten typ zatrudnienia, to pracownik ma dodatkowo obowiązek samodzielnego odprowadzania składek.
 • Używanej technologii – sektor IT łączy w sobie wielu różnorodnych specjalistów. Są to nie tylko programiści, ale i testerzy oprogramowania, eksperci IT czy analitycy danych. Jednak nawet wśród programistów wyróżnia się podział względem specjalizacji, czy bardziej konkretnie – stosowanych technologii, czyli języków programowania. Ci, którzy znają bardziej pożądane na rynku języki, mogą oczekiwać od potencjalnych pracodawców wyższych wynagrodzeń.
 • Polityki przedsiębiorstwa – nie można również pominąć czynnika, jakim jest samo przedsiębiorstwo. Wynagrodzenia programistów mogą różnić się w zależności od firm i obszarów ich działalności.

Jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Ranking najpopularniejszych języków programowania może zmieniać się z roku na rok. W końcu rynek IT stale się rozwija, a co za tym idzie, powstają nowe rozwiązania i technologie, które po upływie czasu wypierają te starsze. Niemniej można jednak stworzyć listę takich języków programowania, które od lat stanowią czołówkę. Należą do nich:

 • Python;
 • Java i JavaScript;
 • C i C++;
 • PHP;
 • C#.

Poszczególne technologie różnią się od siebie pod względem przeznaczenia, a konkretnie produktu, który może być dzięki nim stworzony. Należy pamiętać, że nie każdym językiem można zaprogramować wszystko. Programiści, którzy specjalizują się w tworzeniu aplikacji mobilnych lub webowych, a także stron internetowych, przeważnie używają do tego języków Java i JavaScript (choć ostatnio coraz bardziej popularnym jest również Kotlin). Narzędzia te sprawdzają się w pracy tzw. front-end developerów, którzy programują warstwę wizualną strony, jej interfejs, czyli wszystko, z czym ma do czynienia użytkownik.

Nieco inny rodzaj projektowania stanowi praca back-end developerów, którzy zajmują się tworzeniem kodu, a więc działają od strony serwera. W tym przypadku stosuje się częściej takie języki jak PHP, C# czy C++. Python z kolei jest technologią, która służy analizie danych i statystyce. Jego popularność związana jest z dynamicznym rozwojem obszaru Big Data czy też Data Science. Natomiast do analizy i przetwarzania danych stosuje się język SQL.

Zarobki programistów według doświadczenia

Dokładne wynagrodzenie każdego programistów uzależnione jest od wielu czynników, jednak na podstawie analizy rynku pracy można przyjrzeć się różnym statystykom. Według badań przeprowadzonych przez portal No Fluff Jobs średnie zarobki programisty w Polsce wahają się między 13 000 zł a 19 000 zł brutto (w przypadku UoP). Mediana zaś wynosi 16 000 zł brutto. Z kolei w przypadku umowy B2B mamy do czynienia z widełkami między 17 000 zł a 24 049 zł brutto (+VAT). Medianą w tym przypadku jest kwota 20 524 zł brutto.

Jednak jak już wiadomo, konkretne stawki są uzależnione przede wszystkim od poziomu doświadczenia. Jakich więc wynagrodzeń mogą się w Polsce spodziewać młodsi i starsi programiści?

 • Junior/ Młodszy Specjalista – początkowy programista może oczekiwać przedziału między 5 500 zł a 6 000 zł brutto.
 • Specjalista (Mid Specialist) – osoba nieco bardziej doświadczona, z kilkuletnim stażem pracy, może otrzymać propozycję wyższych stawek. Oscylują one między 8 000 zł a 11 500 zł brutto.
 • Senior (Ekspert) – z kolei stanowiska eksperckie (które są również wysoce pożądane na rynku pracy) spotykają się z najwyższymi wynagrodzeniami. Mogą wynosić nawet od 12 000 zł do 18 000 zł brutto, choć, oczywiście, zdarzają się także kwoty powyżej 20 000 zł brutto.

Zarobki programistów według języka programowania

Sam poziom wykształcenia nie jest jednak wystarczającym czynnikiem, który dokładnie zobrazuje poziom wynagrodzeń wśród programistów. Poszczególne stawki różnią się także na poziomie stosowanych technologii. Jak wyglądają widełki płacowe w przypadku najpopularniejszych języków programowania?

Programiści, którzy posługują się językiem Java i JavaScript mogą spodziewać się podobnego poziomu wynagrodzeń. Na stanowisku młodszego specjalisty oferty zaczynają się od 6 000 zł do 7 000 zł brutto. Z kolei specjaliści mogą dostać propozycje od 9 500 zł do nawet 14 500 zł brutto. Na poziomie eksperta/starszego specjalisty mogą one sięgać nawet ponad 17 000 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że liczba wakatów na tym poziomie jest ograniczona i stosunkowo takich osób jest niewiele.

Osoby pracujące z technologią Python zaczynają na pierwszym poziomie od zarobków 5 900 zł do 6 500 zł brutto. Na poziomie specjalisty wynagrodzenia sięgają od 9 000 zł do 13 000 zł brutto, a na stanowisku eksperckim nawet do 19 000 zł czy 20 000 zł brutto. I w tym przypadku wszystko zależy od rodzaju umowy.

Z kolei programiści, którzy posługują się w swojej pracy językiem C++ na początku swojej kariery mogą spodziewać się zarobków od 6 000 zł do 8 0000 zł brutto. Na nieco wyższym poziomie można spotkać różnice między 10 000 zł a 15 000 zł brutto. Na najwyższym stanowisku wynagrodzenie oscyluje na poziomie 17 000 i 20 000 zł brutto.

Jak znaleźć pracę jako programista?

Wysokie zarobki i elastyczna forma zatrudnienia przyciąga wielu kandydatów na stanowiska programistów. Z tego powodu zauważalnym trendem w ostatnim czasie na rynku pracy jest przebranżawianie się na IT. Pracodawcy jednak nie wymagają od przyszłych specjalistów konkretnego wykształcenia. Zdecydowanie bardziej zwracają uwagę na umiejętności i doświadczenie. Dlatego też warto zrealizować kilka projektów, którymi można pochwalić się w swoim portfolio.

Sposobem na zdobycie wiedzy są studia informatyczne, płatne kursy lub nawet indywidualna nauka. Warto również przejrzeć oferty pracy, np. na platformie Go Work, i przeanalizować, jakie są oczekiwania pracodawców wobec kandydatów na konkretne stanowisko.

Wynagrodzenie w branży IT zależne jest od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in. poziom doświadczenia, stosowane języki programowania, rodzaj umowy czy lokalizację pracy. Niemniej można uznać, że zarobki w tej branży wciąż wydają się bardzo atrakcyjne, nawet na niższych stanowiskach.

Artykuł sponsorowany.

Data publikacji: 29.12.2022 r.

Dodaj komentarz