Zarówno pisząc jakieś pismo procesowe (pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od nakazu zapłaty, apelację, odpowiedź na apelację, itd.) jak i opracowując umowę, regulamin czy przyjmując jakąś praktykę postępowania w firmie w sprawach budzących wątpliwości prawne, warto przejrzeć/powołać się na orzecznictwo sądów w podobnych sprawach.
Jeśli mamy pojedyncze problemy, nie ma sensu zakupywać drogiego programu prawniczego. Wystarczy poszukać odpowiednich wyroków w sieci. Tym bardziej, że nie trzeba w tym celu przeszukiwać setek stron. Wystarczy od razu „uderzyć” do źródła, czyli poszukać na oficjalnych stronach sądów, tym bardziej, że często znajdują się tam wyszukiwarki ułatwiające odnalezienie interesujących nas orzeczeń. Znajdziecie tam o wiele lepszy materiał, niż w większości artykułów z sensacyjnymi tytułami opisującymi różne wyroki, ponieważ dość często przedstawiają albo błędny opis sprawy albo zawierają niedomówienia, które wypaczają sens wyroku.
Gdzie znajdziemy wyroki sądów powszechnych i trybunałów?
Osobiście preferuję dwie strony internetowe zawierające orzecznictwo:
1. stronę Sądu Najwyższego (SN) – wyroki SN znajdują się pod tym adresem
Strona umożliwia m.in.: przeglądanie najnowszych opublikowanych tam orzeczeń z podziałem na Izby, sortowanie bazy orzeczeń po określonych frazach/zwrotach, sygnaturze, itd. przeglądanie urzędowych zbiorów orzeczeń poszczególnych Izb, biuletynów SN. Osobno odnajdziemy też te najważniejsze orzeczenia, czyli wydane przez pełny skład SN oraz uchwały mające moc zasad prawnych.
Strona SN w zakładce „Sprawy” umożliwia również zapoznanie się ze sprawami, które wpłynęły do SN, z informacjami o stanie spraw (po podaniu sygnatury) oraz przejrzenie wokandy (spisu spraw rozpatrywanych przez sąd w poszczególnych dniach).
Jeśli nie znajdziecie poszukiwanego orzeczenia, zgodnie z informacją zawartą na stronie SN: „Orzeczenia niewystępujące w internetowej bazie orzeczeń Sądu Najwyższego są udostępniane przez Referat do spraw dostępu do informacji publicznej” – jest to możliwe poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy podany na stronie SN. Miałam okazję sprawdzić ten tryb i muszę przyznać, że tego samego dnia otrzymałam wyrok.
2. tę stronę zawierającą wyroki sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych: http://orzeczenia.ms.gov.pl/ – znajdziemy tu sporą bazę orzeczeń sądów powszechnych, z podziałem na Sądy Rejonowe, Okręgowe i Apelacyjne oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W bazie zostały opublikowane także wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jako że wydaje je Sąd Okręgowy w Warszawie. Chociaż sądy publikują tam orzeczenia bardzo wybiórczo, to jednak jest ich na tyle dużo, że pozwalają zorientować się nie tylko w tym, jakie orzeczenia zapadają w sądach w interesujących nas sprawach, ale także w orzecznictwie sądów z regionu, okręgu i apelacji, której podlegamy. Przed wdaniem się w spór możemy zatem lepiej ocenić szanse uzyskania korzystnego wyroku.
Na stronie znajdziemy wyszukiwarkę:
– prostą – umożliwiającą wyszukanie określonych fraz/słów w treści orzeczeń lub konkretnego rozstrzygnięcia po podaniu sygnatury,
– zaawansowaną – pozwalającą na ustawienie bardziej szczegółowych parametrów, a także
– hasła tematyczne – umożliwiające odszukanie orzeczeń z danej kategorii.
Plusem jest również to, że strona została skonstruowana bardzo intuicyjnie i szybko się wczytuje.
Poza powyższymi stronami, wyroki sądów i trybunałów możemy znaleźć jeszcze na takich oficjalnych stronach:
* wyroki Trybunału Konstytucyjnego są publikowane pod tym adresem. W tej samej zakładce znajdziemy także m.in. wokandę, postanowienia i transmisje z rozpraw;
* orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) znajdziemy na tej stronie;
* ongiś dobrze opracowaną bazę orzecznictwa sądów w sprawach ubezpieczeniowych prowadził Rzecznik Ubezpieczonych. Obecnie Rzecznika Ubezpieczonych już nie ma, jest Rzecznik Finansowy, który przejął temat lecz mam wrażenie, że się do tego projektu nie przykłada. Baza nie została podpięta pod jego nową stronę, znajduje się na stronie archiwalnej tutaj. Oby działała jak najdłużej.