Jak zweryfikować numer VAT UE w systemie VIES?

Aby wystawić fakturę ze stawką VAT 0% dla kontrahenta, który ma siedzibę w innym kraju UE niż Polska, kontrahent ten musi nam podać swój numer VAT UE. Jest to europejski odpowiednik polskiego NIPu. Numer VAT UE posiadają podatnicy, którzy zarejestrowali się do celów obrotu na terenie Unii Europejskiej, czyli dokonywania wewnątrzwspólnotowych transakcji. Numer sprawdza się w wyszukiwarce VIES (VAT Information Exchange System).

Wyszukiwarkę udostępnia Komisja Europejska, zatem znajdziemy ją na stronie prowadzonej przez ten organ, pod tym linkiem: wyszukiwarka numerów VAT UE.
W wyszukiwarce należy podać państwo członkowskie kontrahenta oraz jego numer VAT UE oraz nazwę swojego państwa członkowskiego oraz swój numer VAT UE. Jeśli numer się zgadza, warto wynik wydrukować (np. do pliku .pdf) i dołączyć do dokumentacji.

Jeżeli numer kontrahenta się nie zgadza – jest on nieaktywny lub nieprawidłowy, można jego prawidłowość ponownie zweryfikować u kontrahenta, a jeśli to nie przyniesie skutku, należy potraktować go jak osobę nie będącą podatnikiem podatku VAT UE i wystawić fakturę z obowiązującą w Polsce stawką VAT. W sytuacji, gdy wystawienie faktury nie jest pilne, a kontrahent twierdzi, że jest podatnikiem VAT UE, można jeszcze podjąć próbę weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju.

  • Post category:Rejestry
  • Post comments:0 Komentarzy
  • Reading time:2 mins read

Dodaj komentarz